News:

Koristeći Profile, Modify profile i Look and Layout možete promijeniti izgled foruma, odnosno izabrati neku drugu temu.

Main Menu

Srednjoročne i dugoročne prognoze

Started by Admin, September 20, 2009, 18:09:54

Previous topic - Next topic

sanjin

Izgleda da prvih petnaestak dana decembra mozemo da otpisemo sto se tice neke zime.

sone

Ne plasite se ...nece snijeg na nebo ostat to vam garantujem.Bice ga,pitanje je samo kad?

sanjin

GFS vec nekoliko izlaza vidi prodor hladnoce sa sjevera Evrope oko 10. decembra. Medjutim, ta se hladnoca kratko zadrzava jer je zapadni anticiklon gura istocnije.

Nikola

Jos ce nizi predjeli pricekati na pravu zimu,makar sudeci po stratosferi,tek treca dekada moze donijeti povoljne uslove.






sanjin

Ostaje nam da pratimo prognozu za trecu dekadu decembra. Trenutno modeli ne obecavaju ni za taj daleki period.

Nikola

Gledam arhivu godina sa jakim El Ninjo i nisu se nesto posebno proslavile sa snijegom u decembru i dominirao je AC,cak i januaru nije bilo nekih posebnih situacija za nize predjele.
To su zime 65/66,72/73 posebno 82/83 i 97/98.
Ove sezone je on vrlo jak.
Normalno da ne mozemo samo na osnovu toga prognozirati ali ako uzmemo u obzir i Suncevu aktivnost predstojeci period mozemo uporediti sa onim iz 97/98.Na kraju zime cemo uporedjivati koliko je mjerodavno to bilo,ali po statistici koju je ostavio SH u Podgorici je od kad se vrse mjerenja bez snijega tri uzastopne zime,ako i ova prodje tako to ce biti drugi put.




Nikola

#1631
Zime 97/98 nije bilo pokrivaca,zime 82/83 i 72/73 samo 1 dan.
Kad uporedimo godine sa snijeznim pokrivacem i  El/La Ninjo vidimo da su one sa La Ninjo bogatije sa snijegom (izuzetak je bila 65/66 gdje je bilo 5 snijeznih dana) sto znaci da je statisticki vrlo moguce da Podgorica i ove sezone prodje bez pokrivaca ili eventualno sa jednim snijeznim danom.

Evo tabele koju je SnowHunter postavio  :109:  :81:


Miloš

Nije toliko lako povezati El Nino oscilaciju sa vremenom kod nas, možda samo indirektno, jer sve što se tamo dešava previše daleko od nas. Postoje drugi obrasci, koji se izučavaju i povezani su sa vremenskim prilikama u Evropi. Računaju se na osnovu razlika pritisaka nad Atlantikom i nad Evropom. Neki od njih su NAO i EA indeks.
Sa temperaturama i padavinama kod nas je više povezan EA (Eastern Atlantic) obrazac, naročito u hladnom dijelu godine. Kod negativnih indeksa smo imali hladne i sniježne zime, kod pozitivnih vrijednosti tople i suve. Nažalost, tu se ne može odrediti neka periodičnost, eventualno na duže staze. Evo kako je to izgledalo od 1950. do novembra ove godine:



Transmat

Ne znam Milose ni koliko je ovaj EA indeks mjerodavan..  ako bi smo gledali na zimu 2015 i zimu 2012 onda ok.. ali pogledaj ovaj niz od 1950 DO 1977 , gotovo da je stalno bio negativan pa opet tesko da je bilo svake zime snijega ??

Miloš

Naravno da nije u potpunosti mjerodavan, ali izvjesna povezanost postoji. U jednom radu što sam pisao, podudaranja sa temperaturnim odstupanjima u Beogradu su bila oko 70% uz jasno vidljive tendencije:



Sve je to povezano sa znatno većim razmjerama, a znamo koliko kod nas ima mikro-uticaja. Jednostavno, ne postoji pouzdan način da se prognozira kakva bi zima mogla biti. Pa čak i ako gledamo ove oscilacije, one nisu periodične, možda se više mogu povezati sa globalnim porastom temperature.

Nikola

Po analizama stratosfere u slojevima od 1 do 100hPA,a posebno od 10hPA+ za 10tak dana postoje uslovi za formiranje bloka na Atlantiku ili anticiklona nad Skandinavijom.Najvjerovatnije cemo imati pravi zimski udar posle 23/25.tog.

Filip.V


Czv Nk

Ljudi po nekoj logici zaista posle 20 tog treba ocekivati naglu promjenu vremena,jer nemoguce da traje bas ovoliko dugo ovakvo vrijeme.Bar po nekoj logici a vrijeme ce pokazati...

Dzoni

Desava se ponekad da nista nije logicno, pa ni ova nasa jesen i zimski decembar zajedno s njom  :07:


sanjin

Kada modeli za 15 dana crtaju toplo vrijeme, to se skoro uvijek ostvari, a kad se hladnoca crta i za samo 5 dana, cesto od toga ne bude nista. Nikad mi nece biti jasno zasto.


Sve su prilike da od ovog decembra nema vajde. Vise srece sljedece godine.

JovanK


prenka

https://meteomarko.wordpress.com/  Vrlo zanimljivo opazanje , inace preuzeto sa Srpskog meteoroloskog foruma , ko ima vremena neka procita  :45:

Transmat

Quote from: prenka on December 14, 2015, 16:36:23
https://meteomarko.wordpress.com/  Vrlo zanimljivo opazanje , inace preuzeto sa Srpskog meteoroloskog foruma , ko ima vremena neka procita  :45:

Ovo je od onog klinca iz Zrenjanina. Ala se raspisao o svemu i svacemu. nadam se da se bacio na studiranje meteorologije.

Nikola

Quote from: prenka on December 14, 2015, 16:36:23
https://meteomarko.wordpress.com/  Vrlo zanimljivo opazanje , inace preuzeto sa Srpskog meteoroloskog foruma , ko ima vremena neka procita  :45:
Odlicno odradjeno.Volio bih da se razbije podgoricka statistika povezanosti malo ili nijedan snijezni dan i jak El Ninjo sto nam ostaje da sudimo u martu.

Ono sto je sigurno da do 25.tog nece biti znacajne promjene vremena.Posle toga treba ocekivati promjenu
a ensembli vrlo slozni po pitanju NAO indeksa,mozda bi vec oko Nove imali pravu zimu.


staracfoco

Iako su ,za mene,terminologija pa i neki pojmovi sa kojima se operiše u ovim analizama bile čista nepoznanica,ja sam,onako laički,malo je reći oduševljen ovim što je ,kako Transmat reče ,ovaj klinac pronašao.Dosad sam skapirao da su dugoročne projekcije vremenskih prilika nezahvalna stvar,ali je ovo što sam,vrlo pažljivo,pročitao za svako poštovanje.Bez obzira kako će se stvari odvijati,evidentan je  trud autora da prezentiraju ovu,usko stručnu stvar,na način da i meni mnoge stvari postanu jasnije.Ako se nastavi sa ovakvim tekstovima odoh ja u meteorologe jer su prognoze vremena,izgleda,proste da prostije ne mogu biti. :05:

Nikola

Doslo je u poslenja dva izlaza do promjena kod oba modela,na +192h daju slabljenje Azorskog AC koji je bio spona izmedju Sjevernoamerickog i Evropskog.
GFS nakon toga crta logican slijed dogadjaja,jacanje kontinentalnog AC.Za sad on bi donio hladno i suvo vrijeme,ali ukoliko bi se pozicionirao sjevernije ili sjeveroistocno,tada bi proradilo Sredozemlje i sve sto s tim dolazi,eto konacno mozemo imati nesto oko Nove,samo da sreca bude na nasoj strani.

sanjin

GFS vec nekoliko izlaza crta jacanje kontinentalnog AC izmedju 28.12. i pocetka 2016.  Iako je predaleko, moramo da se hvatamo za slamcicu.  :120:

sanjin

Jutros su i EC i GFS crtali snazan anticiklon nad Skandinavijom oko 29.12.. Sada je to kod GFS vec tuzna uspomena, i crta se neka crna rupa.  :67:


sanjin

EC i dalje drzi AC nad Sjevernom Evropom sto bi nam donijelo priliv hladnoce sa istoka.