Numeričko modeliranje atmosfere predstavlja osnovu u prognozi vremena. Veliki dio vas traži na internet stranicama samo pojednostavljene izlaze numeričkog modeliranja (simbol koji predstavlja prognozirani tip vremena, temperaturu, vjerovatnoću padavina...), dok ima i onih koji radije gledaju meteorološke karte kao kompleksiniji izlaz numeričkog modeliranja.
Vjerujem da će ovi drugi imati želju i potrebu da prokomentarišu modele koji se "vrte" u HMZ Crne Gore ili su djelo nekog drugog prognostičkog centra.
Iako su tokom ljeta modeli pokretani na GFS podacima osjetno zaostajali za onim koji su punjeni podacima iz ECMWF, prva jesenja kišna epizoda, posebno kad je u pitanju polje temperature mnogo bolje je ispraćena od strane GFS-a.
Upravo tako, htio sam i ja to da pomenem .. svakako nisam pratio preko ljeta, ali za ovaj period je gfs puno odredjeniji, narocito sa distance od 5 ili najkasnije 4 dana ..
Model WRF-NMM operativno radi u HMZCG, ima ulazne podatke ECMWF i horizontalnu rezoluciju ~6km.
Na slici ispod vidite koliko su se osmotrene vrijednosti Tmax u Podgorici (Tosm) tokom aprila 2010. razlikovale od onih koje je prognozirao model
(http://www.meteo.co.me/forumi/duka/Verifikacija.gif)
Po meni,odlično prognozirano.Samo četiri puta je greška bila više od +-2 ° C, ako se i to zove greška...U aprilu,koji važi za nepredvidiv mjesec što se tiče vremenskih prilika i većih razlika tmax/tmin, napraviti grešku u Tmax u par stepeni je sasvim prihvatljivo.
Nije me davno bilo :03: Malo gledam što ima novoga pa me ponukala ova tema da obavijestim članove foruma koji to možda ne znaju, da je od 28.7.2010. američki globalni GFS model pretrpio opsežne izmjene, i čini se, kako je sada osjetno pouzdaniji nego prije. S njime postaju značajno pouzdaniji i svi regionalni modeli koji se startaju na njegovim podacima. Ako možda pratite http://maps.meteoadriatic.net mogli ste primjetiti da je pouzdanost naših WRF modela značajno porasla nakon poboljšanja GFS modela! Ne znam kakva su vaša zapažanja, ali ako se mene pita, bravo za NCEP, pravi posao su napravili!
Vrlo površno sam posmatrao karte iz američkih izvora još od proljeća. Veću pažnju sam poklonio ECMWF i DWD. Drago mi je da su nešto uradili (volio bih ukoliko znaš da nam ukratko kažeš koje promjene su napravili). U svakom slučaju ispratiću ih tokom narednih mjeseci, a posebnu pažnju ću pokloniti kartama na meteomaps. Tokom prošle godine su se posebno dobri u CG pokazali eksperimentalni produkti.
Da, znam što je mijenjano, oni sve što rade daju u javnost, evo u ovom TIN-u su izlistane sve promjene:
http://www.weather.gov/os/notification/tin10-15gfs.txt
Dakle kao najvažnije, poboljšana je rezolucija modela (premda je output ostao na 0,5° gridu, sam model radi s većim brojem "valova"), promijenjena je konvektivna shema zbog koje sad model dosta drugačije crta oborine (osjetno detaljnije nego prije), te također PBL shema zbog čega bi trebao biti pouzdaniji po pitanju prizemne temperature zraka ali i vlage i sveg ostalog što ima za posljedicu... i još hrpa drugih nešto manje zanimljivih izmjena, kao što je sve navedeno na tom linku.
Zelio bih da pitam sta znaci kada stavite da gledate modele na ono 850 hPa ?
To je vazdušni pritisak, generalno veći vazdušni pritisak - niža nadmorska visina
To je u stvari data visina 850 milibarske površine u geopotencijalnim metrima.
1 gpm je približno jednak običnom metru, ali se razlikuje zavisno od udaljenosti od ekvatora zbog različitog ubrzanja Zemljine teže na različitim geografskim širinama.
A ok shvatam. :101:
Moli bih da mi neko kaze sta znaci kada gledam modele ono na 0z,6z,12z I kako da pokrenem 6z i 12z... :32: :24: :22:
To su vremenski intervali koji,sati na koje dodas +2 za nase vrijeme ako se dobro sjecam nek me ispravi Dusan ako grijesim.
To su izlazi modela zasnovani na podacima u datom periodu.0z je isto što i 0h.
Ecmwf radi dva izračuna dnevno, 00z i 12z, dok Gfs to radi četiri puta na dan( 00z,06z,12z i 18z).
Pošto smo u zimskom računanju vremena dodaje se +1 sat.
Hvala vam obojici! :72: :21:
Cini mi se da su i EC i GFS vidjeli ovaj prodor 7-8 dana unaprijed, i to prilicno sigurno i bez velikih odstupanja kako je period odmicao ! Mozda grijesim, ako je neko pratio neka se javi za ovo ... Velika distanca, 7+ dana unaprijed, to je snajper od oba modela. Ostale nisam pratio koliko njih, ali cini mi se da je vecina vrlo brzo prihvatila taj scenario.
pratili su ga zajedno mozda i malo vise...inace na ovoj strani GFS ga je osjetio cak 384 sati ranije ali crtao je za 9 decembar
http://www.meteo.co.me/forumi/index.php?topic=5.350
Već nekoliko dana postoji problem sa ulaznim podacima iz ECMWF za NMM. Očekujem da će to biti riješeno do kraja nedjelje. U međuvremenu nemojte previše pažnje poklanjati rezultatima tog modela.
Iz vaseg iskustva koji je najtacniji:
-ETA
-ETA2
-NMM
-GFS ?
Kako za koji parametar i kako u kojoj situaciji!
Moraš gledati sve, a prije njih iz modela grublje rezolucije se upoznati sa situacijom kako bi u perspektivi prepoznao slične sisteme i izvlačio zaključke.
Nije lako porediti globalne i lokalne modele. Iz mog višegodišnjeg iskustva, mogu da kažem da kad su globalni modeli u pitanju blagu prednost dajem ECMWF-u. Na drugom mjestu je GFS, a tek onda svi ostali.
Kad su u pitanju modeli na sajtu HMZCG-a, najviše povjerenja imam u NMM, zatim u WRF, a tek na trećem mjestu je ETA.
Ok, hvala.....
Jer obicno, kad mi je vazno da znam kakvo ce vrijeme biti, ponekad su dosta razliciti......
Jedan najavljuje kisu sa zanemarljivim padavinama, jedan umjerene padavine, a jedan oblacno sa suncanim intervalima :03:
Zavisi i od toga na kom sajtu ih gledaš. Obično su za prvih 72h male razlike među modelima, a sa povećanjem vremenskog perioda raste i eventualna razlika u izlazima.
gledam na weather2umbrella...
Onda se najviše oslanjaj na NMM-ov meteogram. :08:
OK :45: HVALA!
Veoma zanimljiv članak, radi se novom modelu tj proračunima atmosferskog stanja na visinama od 10 - 50 km. S obzirom da je prevdiđanje za cijelu sezonu unaprijed još u povoju, Britanci smatraju da će ovo biti jedan od ključnih segmenata u budućem razvoju takve sinoptike. Naročito se smatra značajnim za predviđanje izuzetno hladnih zima, usljed blokade 'westerlies' strujanja nad Evropom i spušanja hladnog vazduh kad dođe do jakog otopljavanja na velikim visinama desi, bilo je malo priče o tome i na ovom forumu ... Toplo preporučujem :81:
http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-19584302
Quote from: nikolA on March 26, 2013, 23:04:41
Da, Gfs(Eta).
Gfs nije Eta. :76:
Eta je jedno a Gfs drugo.
Mislio sam na ulazne podatke Gfs-a je Eta,sto bi znacilo da Gfs prosledjuje podatke Eta-i,znaci promjenu na manjoj rezoluciji Gfs prvo vidi pa tek onda salje Eta-i koja to bolje prestavi jer je manje razmjere,kao sto je Wfr sa ulaznim podacima ECMF.
Quote from: nikolA on March 27, 2013, 00:14:09
Mislio sam na ulazne podatke Gfs-a je Eta,sto bi znacilo da Gfs prosledjuje podatke Eta-i,znaci promjenu na manjoj rezoluciji Gfs prvo vidi pa tek onda salje Eta-i koja to bolje prestavi jer je manje razmjere,kao sto je Wfr sa ulaznim podacima ECMF.
:55: E ako te ja išta razumijem... :02:
Quote from: nikolA on March 27, 2013, 00:14:09
Mislio sam na ulazne podatke Gfs-a je Eta,sto bi znacilo da Gfs prosledjuje podatke Eta-i
Ne prosljeđuje niko nikome ništa nó su to potpuno dva različita modela, u smislu rada i pokrivenosti.
Quote from: nikolA on March 27, 2013, 00:14:09
kao sto je Wfr sa ulaznim podacima ECMF.
Ne.
Wrf je produkt od ulaznija podataka Gfs-a a NMM je od EC-a.
I dobiješ dva solidna regionalna modela.
Pa kad ta dva uklopiš u jedan dobiješ finorezolucijski Wrf-Nmm. :27:
:75: da,greska za Wrf,Nmm je sa ulaznim podacima EC.
Ne,Eta je sa ulaznim podacima Gfs-a koliko sam analizirao?
WRF,ETA su modeli niske rezolucije,tako da ovakvi modeli koji imaju fine rezolucije koriste kao početne granične bočne podatke modela znatno grublje rezolucije kao što su GFS, EC, oni rade sa sfernim
koordianatama.
ETA model 2x dnevno izradjuje prognozu za daljih 120 sati. Dakle, ETA koristi bočne granične uslove DWD-a.
WRF-NMM model koristi bočne granične uslove ECMWF modela, za prognozu do 72 časa.
Eta je stara verzija Wrf-Nmm ili NAM??? :28:
http://www.personal.psu.edu/adb241/eWallTutorial/models/eta.htm
*Da li je ovo tacno sto je napisano 'Već spomenuti ECMWF dobrom dijelu Istre prognozira do srijede i više od 100 mm oborina, u čemu ga podržavaju njegovi produkti bolje rezolucije (WRF 3 km i 9 km).'
http://www.istramet.com/nedjeljaponedjeljak-ekstremni-kisni-val-u-blizini-istre-sukob-prognostickih-modela/
'E sad šta meni nije jasno zašto modeli visoke rezolucije uzimaju izlazne podatke modela niske rezolucije ako sam dobro razumeo, pa kažemo WRF sa ulaznim podacima ECMWF-a, odnosno recimo ETA sa ulaznim podacima GFS-a.'
http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=2246.0
''Ета модел два пута дневно израђује прогнозу за 120 сати са бочним граничним условима DWD-a. Област модела покрива Европу, Источни Атлантик и север Африке.
WRF-NMM модел, креиран у NCEP (Национални центар за прогнозу) је модел мезо размера најновије генерације са сложеном физиком и новим нумеричким применама. Xоризонтална резолуција модела је око 10 км, број нумеричких тачака 92х118. Модел ради два пута дневно на ECMWF бочним граничним условима за 72 сата прогнозе. Домен обухвата Балкан и Јадранско море.
Wfr-Nmm radi sa EC sto je sigurno.
A ostalo ???
Odličan članak, kako je i zbog čega evropski model EC (opet) odnio prevagu nad američkim gfs-om, ovoga puta je u pitanju uragan Joaquin :81:
http://www.nytimes.com/2015/10/03/upshot/hurricane-joaquin-forecast-european-model-leads-pack-again.html?smid=fb-nytimes&smtyp=cur&_r=0 (http://www.nytimes.com/2015/10/03/upshot/hurricane-joaquin-forecast-european-model-leads-pack-again.html?smid=fb-nytimes&smtyp=cur&_r=0)
Hvala Ciriuse. Napokon da Amerikanci priznaju ono što prognostičari već godinama vide. Dobro bi bilo da ovo pokrene Amere da krenu u trku sa EC... od toga bi svi mi imali koristi.
Prognoza ukupna oborine za 3 dana, model Arpege. http://www.vajdasagmet.info/panel?id=14 Model ima ~7.5 km horizontalne rezolucije.
Slijedi još jedan "obračun" dva glavna prognostička modela. Invest 99L, tropska nestabilnost koja se primakla Antilima, ima dvije suprotne sudbine u sljedećim danima: evropski EC je vidi kao oluju koja ide na Floridu, zatim u Meksički zaliv (doduše u blažoj formi u posljednjim izlazima), dok je GFS "ubija" za par dana. Velika razlika u situaciji sa krupnim ulogom, dobar članak :81:
ps - i za naše krajeve su prilično varirali posljednjih desetak dana i to na mala odstojanja, 100 sati i slično ...
http://www.popsci.com/what-to-do-about-potentially-big-storm-brewing-in-atlantic?src=SOC&dom=fb#page-3 (http://www.popsci.com/what-to-do-about-potentially-big-storm-brewing-in-atlantic?src=SOC&dom=fb#page-3)